Harz Roller

Harz Roller
Harz Roller

Almanya’da kanaryalar sadece sesleri için yetiştirilirler. Almanlar için kanaryaların güzelliği çok önemli değildir. St.Andreasburg ve Leipzig en güzel ötüşlü kuşları yetiştirmekle ün yapmıştır. St.Andreasburg’da diğer yerlere nazaran çok daha fazla kuş yetiştirilir. Roller cinsi kanarya ilk kez St.Andreasburg’da orada çıkmıştır. Artık Leipzig ve diğer şehirlerde de St. Andreasburg’takiler kadar iyi cins Roller yetiştirilir. Neticede bu kuşların hepsi Germen Roller olarak bilinir.

Almanya’da yılda iki milyondan fazla kanarya yetiştirildiği tahmin ediliyor. Yetiştirme sanatı ve kanaryaların seslerini korumak için, sert ses ve cıvıltıları bertaraf etmek için, derin alto ötüşler, dalgalanmalar ve titremeler yaratmak için özel bir dikkat sarfedilir. Roller’in şöhretini sağlayan bu uzun makara ötüşleridir.

Bu kuşlar dikkatle talim ettirilir. Genç kuşlar, sadece üstün ötüşlü kuşları dinleyecekleri bir yere konarak değil, taklit edecekleri sesleri kumanda için belli aletler kullanılarak talim ettirilir.
Hartz Mountain kuşlarının en meşhur cinsi Trute Strain denen cinstir.

Yıllar önce; Trute isimli fakir bir madenci, bu Harzt Mountain kuşlarından bir çoğunu bir merak olarak saklamıştı. Güzel öten kuşlar için satış hazırdı. Bu madenci boş zamanlarında kuşlarını talim ettirdi. Nihayet bir Germen müsabakasında, karşılarındaki her şeyi silip süpüren, güzel öten bir çok kuş yetiştirmeye muvaffak oldu. Trute cinsi meşhur oldu, fakat kuşlarına güzel ötmeyi nasıl öğrettiğini asla söylemek istemeyen madenci yüksek fiyata bir hayli kuş sattı. Bugün inkişaf etmiş olan Trute Strain cinsi onlardan gelmedir. En güzel öten kuşlar Hartz Mountain‘dan gelir.

Kaynak: Nermin ERKMEN -1964

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem *