Timbrado

Timbrado
Timbrado

Yurdumuzda sınırlı denebilecek sayıdaki yetiştirici tarafından beslenmekte ve üretilmektedir. Yurdumuzda timbrado yetiştirilmesi ve üreticiliğini destekleyecek nitelikte bu güne kadar ciddi bir çalışma yapılmamıştır. Bir çok yetiştirici diğer kuşlarının yanında numune veya çeşit olması gibi bir düşünceyle yetiştirmiştir.

Her ne kadar uluslararası arenada kabul gören bir tür olmasına rağmen yurdumuzda yarışmasının yapılmaması bu türün önündeki en büyük engel olmaktadır. Çünkü insanların kendilerini kanıtlayacak veya kıyaslayacak bir ortam bulamaması gibi sebeplerden dolayı timbrado yurdumuzda hak ettiği itibarı görememektedir.

Timbradolar doğumlarından iki ay kadar bir süre sonra yaklaşık on yıl ve üzeri kadar sürecek olan ötüm kariyerlerine başlarlar.

Timbradolarda eğitim ise diğer türlerde olduğu gibi dinleme ve tatbik etme üzerine kurulmuştur. Yeni doğan geç kanaryalara tecrübeli ötümü olan yetişkin kanaryalar dinletilerek eğitim verilmektedir. Diğer bir yöntem ise yine kaset çalar ve cd dinletmektir. Sürekli olarak kaset çaları veya cd çaları güncellemek gerektiğinden zahmet verici olarak görülmektedir bu nedenle yetişkinlerle aynı ortamda küçük eğitim kafesleri içerisinde bulundurulması tercih edilir.

Ötümü belirleyen en büyük unsur yine genetiktir. Ötüm kanaryası olduğu için kafeste tek kanarya olarak bakılmalıdır. İki erkek aynı kafeste kavga edebilir ancak büyük salmalarda grup halinde ve başka kanaryalar iler birlikte yaşabilirler. Kafes içerisinde gereksiz aksesuar veya oyun araçları istemezler. Ötüm kanaryası besleyenlerdeki ortak beklenti olan güçlü ötüşü ile göz oldurmaktadır. Timbrado kanaryaları sıcaklığın 0°C altına düşmediği sürelerce dış ortamlarda ve onları dış etkenlerden koruyacak kafes içinde beslenebilirler. İspanyol Timbrado kanaryalarının ötüşleri on iki notayı içermektedir. İspanyol Timbrado kanaryalarına şarkı söylemesi öğretilebilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem *